VlasnaSprava.info
Начальная страницаВеб-ресурсыКарта сайтаОбратная связь
ПартнёрыО проекте
Українською
Èþíü 23, 2017, Ïÿòíèöà
ФИНАНСИРОВАНИЕ БИЗНЕСА БИЗНЕС от А до Я БИЗНЕС-ОБУЧЕНИЕ ОБЪЯВЛЕНИЯ БИЗНЕС-ПЛАНЫ РЕКЛАМА КНИГИ ПОДПИСКА ИЗДАНИЙ  
 

Пресс-релизы

Обзор прессы

Календарь предпринимателя

Продажа бизнеса

Мониторинг законодательства

Каталоги

Бизнес-инструменты

Интернет-конференции

Актуальное интервью

Интересная информация

Вопросы-ответы

поиск по сайту  
 
Логин  
   
  Пароль  
 
  зарегистрироваться
забыли пароль?
Интересная информация  »  Работа в праздничные дни - оплачиваем по двойному тарифу   Версия для печати
 
Работа в праздничные дни - оплачиваем по двойному тарифу
 
 

Ольга Янченко 

Ось вже і прийшли травневі свята і такі довгоочікувані "понаднормові" вихідні дні. Але в цей час, коли хтось буде відпочивати, декому доведеться попрацювати. Тому справедливо було б оплатити таку роботу за подвійним тарифом. Про це також говорить і Кодекс законів про працю (далі – КЗпП).

Ми, в свою чергу, даною статтею хочемо нагадати бухгалтерам, кому та як потрібно оплатити роботу у святкові та неробочі дні. 

Святкові та неробочі дні (за винятком звичайних вихідних) встановлюються законодавством. Так, відповідно до ст. 73 КЗпП, визначено такі святкові дні:

1 січня - Новий рік

7 січня - Різдво Христове

8 березня - Міжнародний жіночий день

1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих

9 травня - День Перемоги

28 червня - День Конституції України

24 серпня - День незалежності України.

Робота також не провадиться в дні релігійних свят:

7 січня - Різдво Христове

один день (неділя) - Пасха (Великдень) (у цьому році 24 квітня)

один день (неділя) – Трійця (у цьому році 12 червня). 

Введення терміну "неробочі дні" обумовлене ст. 35 Конституції України, в якій прописано, що Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова. Зважаючи на те, що для представників інших релігій в Україні, ніж християнство, Різдво, Пасха і Трійця не є святковими днями, їх просто визначили як неробочі.  

Зверніть увагу! Ст. 67 КЗпП встановлює таке обов’язкове правило: якщо святковий або неробочий день (ті, що перелічені вище) припадає на вихідний, то вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. В принципі, цієї норми кодексу досить, але щорічно Мінпраці України видає лист "Про розрахунок норми тривалості робочого часу на ____ рік" (у 2011 році – це лист N 9111/0/14-10/13 від 25.08.2010 р.). У таких листах, полегшуючи життя бухгалтерам та кадровикам, міністерство надає інформацію щодо того, які дні будуть святковими /неробочими, та на які дати переносяться ті чи інші вихідні. 

Так, в листі на 2011 рік говориться, що за графіком 5-ти денного робочого тижня вихідний день у неділю 24 квітня переноситься на понеділок 25 квітня, вихідний день у неділю 1 травня - на вівторок 3 травня, вихідний день у неділю 12 червня - на понеділок 13 червня.

Крім того, бувають випадки, коли вихідні, святкові та неробочі дні збігаються так щільно, що доцільніше було б зробити свого роду невеличкі канікули (як правило, це стосується новорічних та різдвяних свят). В такому разі уряд видає розпорядження, в якому рекомендує роботодавцям зробити деякі робочі дні вихідними з відпрацюванням їх в одні з найближчих вихідних. Але це вже не обов’язок, а право.

Хочемо нагадати роботодавцям, що не так давно ст. 67 КЗпП зазнала змін. Ними передбачено, що Кабмін не пізніше ніж за три місяці до настання святкових днів (зазначених у ст. 73 КЗпП) може рекомендувати керівникам підприємств перенести вихідні та робочі дні у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень.

Якщо власник підприємства погодиться з відповідними перенесеннями, то він зобов’язаний не пізніше ніж за два місяці видати наказ (розпорядження) про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві (погоджений з профспілкою). 

Законодавчо прийнято, що праця у вихідні дні заборонена, і залучення ОКРЕМИХ робітників (не всіх працівників підприємства) до роботи в такі дні дозволяється ТІЛЬКИ з дозволу профспілки підприємства і ЛИШЕ у виняткових випадках.

Ось вони:

1) для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;

2) для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;

3) для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;

4) для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Таке залучення ОБОВ'ЯЗКОВО оформлюється письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого органу (ст. 71 КЗпП), в якому потрібно вказати поіменно працівників, їх посади, у зв'язку з чим проводяться дані роботи, та як саме буде компенсовано роботу у вихідний день.

Для залучення тимчасових працівників, які уклали договір на строк не більше 6 днів, дозволу профспілкового органу не потрібно (п. 9 Указу Президії ВР СРСР "Про умови праці тимчасових робітників і службовців" N 311-IX від 24.09.1974 р., далі – Указ N 31.).

Відмітьте ще таке: тимчасовим працівникам, які уклали трудовий договір на строк не більше 6 днів, за роботу у вихідні, святкові (неробочі) дні, інші дні відпочинку не надаються, і праця оплачується в одинарному розмірі (п. 9 Указу N 311).

 Ні в якому разі не можна залучати до роботи у вихідні дні вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до 3-х років, а також працівників, яким ще не виповнилося 18 років (ст. 176 і ст. 192 КЗпП).

Також власник не має права залучати до роботи у вихідний день працівника, у якого це не прописано в трудовому договорі (ст. 31 КЗпП)

Ну а тепер давайте розглянемо, як же потрібно оплатити працю в святковий (неробочий) день.

Відповідно до ст. 107 КЗпП робота у святковий та неробочий день оплачується в подвійному розмірі залежно від умов оплати праці в такому порядку:

1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий та неробочий день провадилася в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму. Але зауважте, що подвійній оплаті підлягають години, ФАКТИЧНО відпрацьовані працівником в такі дні.

Також, на прохання працівника йому можуть надати інший день відпочинку. Але тут доцільно брати до уваги п. 16 Постанови пленуму ВСУ "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" N 13 від 24.12.99 р., де сказано, що на бажання працівника, який працював у святковий або неробочий день, йому може бути надано ІНШИЙ ДЕНЬ ВІДПОЧИНКУ за умови, що робота в цей день виконувалась ПОНАД установлену МІСЯЧНУ НОРМУ робочого часу.

Цей день вважатиметься звичайним вихідним днем і оплачуватися не повинен (лист Мінпраці України N 853/13/84-09 від 29.12.2009 р., далі – лист N 853).

Надання такого вихідного дня повинно відбуватися за двосторонньою згодою. Проінформуйте працівника, що самовільно він не може зробити собі вихідний, інакше власник може притягнути його до дисциплінарної відповідальності.

Підвищена оплата праці у святкові та неробочі дні провадиться незалежно від компенсації такої роботи наданням іншого дня відпочинку. 

Увага! Подвійний розмір оплати за роботу у вихідні чи святкові (неробочі) дні не поширюється на інші виплати (премії, надбавки), крім годинних (денних) ставок та відрядних розцінок. 

У разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі (вихідні) дні за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі (лист Мінпраці України N 158/0/13/118-06 від 13.11.2006 р).

Щоб визначити годинну тарифну ставку для оплати годин у святкові, неробочі, вихідні дні для працівників, що на підсумованому обліку робочого часу, потрібно місячний оклад працівника розділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для даного підрозділу (працівника) (лист Мінпраці України N 380/13/84-07 від 18.05.2007 р.). 

Матеріал підготовлено Компанією "Дінай",
www.dinai.com

Відтворення матеріалу у будь-якій формі
повністю або частковоможливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"

 
 
 
17-05-2011

Вернуться






Технологическая поддержка - Activemedia LLC
© 2002-2009, ЦРБТ. Все права защищены. Никакая часть материалов не может быть воспроизведена или использована другим способом в любой форме без письменного согласия лиц, которые имеют авторские права. Взгляды, изложенные в материалах авторов, могут не совпадать со взглядами Центра развития бизнес-технологий.