VlasnaSprava.info
Начальная страницаВеб-ресурсыКарта сайтаОбратная связь
ПартнёрыО проекте
Українською
Ìàé 26, 2017, Ïÿòíèöà
ФИНАНСИРОВАНИЕ БИЗНЕСА БИЗНЕС от А до Я БИЗНЕС-ОБУЧЕНИЕ ОБЪЯВЛЕНИЯ БИЗНЕС-ПЛАНЫ РЕКЛАМА КНИГИ ПОДПИСКА ИЗДАНИЙ  
 

Пресс-релизы

Обзор прессы

Календарь предпринимателя

Продажа бизнеса

Мониторинг законодательства

Каталоги

Бизнес-инструменты

Интернет-конференции

Актуальное интервью

Интересная информация

Вопросы-ответы

поиск по сайту  
 
Логин  
   
  Пароль  
 
  зарегистрироваться
забыли пароль?
Мониторинг законодательства  »  Налоговый кодекс. Авторские консультации Компании "Динай"  »  Налог с доходов физических лиц: планируются изменения   Версия для печати


Налог с доходов физических лиц: планируются изменения

* Материал предоставлен на языке оригинала

Незважаючи на сезон відпусток, обговорення проекту Податкового кодексу України (далі - ПКУ) триває й наразі! Ускладнюють завдання його раптові перевтілення. Нагадаємо вам, що 17 червня Верховною Радою України прийнято за основу в першому читанні проект ПКУ (реєстраційний номер 6509). Невдовзі було прийнято рішення про винесення цього документа на всенародне обговорення (постанова ВРУ від 08.07.2010 р. N 2454-VI). Але опублікований в "Урядовому кур'єрі" (від 03.08.2010 р., N 141) проект ПКУ суттєво відрізнявся від прийнятого раніше. В цій консультації ми спробуємо співставити діючи норми Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" N 889-IV від 22.05.2003 р. (далі - Закон про ПДФО) з присвяченим податку на доходи фізичних осіб розділом IV ПКУ, прийнятого 17.06.2010 р. та цим же розділом проекту ПКУ, опублікованого в "Урядовому кур'єрі". Але зважте, обговорюємо виключно норми проекту ПКУ, тому розцінюйте їх як потенційно можливі, і не більше.

Перше, що впадає в очі у проектах ПКУ - "гра слів" законотворців. Подекуди це виправдано і полегшує сприйняття громіздких норм справляння податку, в інших випадках просто ускладнює і заплутує читачів. Далеко ходити не будемо, наприклад, укладачі ПКУ замінили термін "податковий кредит" на "податкова знижка". Їх значення не змінилось, а ось звикати до нової термінології доведеться. Крім того, звикаймо і до оновленої назви податку - податок на доходи фізичних осіб.

База оподаткування

Що стосується бази оподаткування, то суттєвих корективів вона не зазнала. Та все одно зміни є. Приміром, із суми перевищення пенсії (або щомісячного довічного грошового утримання) над максимальним розміром зарплати, з якого сплачують страхові внески (встановленого на 1 січня звітного року, тобто 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб) має утримуватись податок з доходів.

Цитата. Частина суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, які виплачуються платнику податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, що перевищує законодавчо встановлену станом на 1 січня звітного податкового року граничну суму заробітної плати, з якого сплачуються страхові внески (пп. 4.2.17 ст. 4 "База оподаткування" розділу IV ПКУ).

Планується відкоригувати і доходи, які не оподатковуються даним податком. Так, приміром, у проектах ПКУ дозволено не оподатковувати витрати (сплачені вітчизняним вищим та професійно-технічним навчальним закладам) на підготовку чи перепідготовку фізособи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах із роботодавцем. Але в цьому випадку роботодавець із особою, яка навчатиметься, має укласти письмовий договір про взяття зобов’язання відпрацювати 3 роки після закінчення навчання. В протилежному випадку, сума компенсації за навчання оподатковуватиметься на загальних підставах.

Цікавим є той факт, що у проекті ПКУ не наведено ставку податку на доходи за зданий брухт чорних, дорогоцінних або кольорових металів. Тому ми припускаємо, що ставка податку залишатиметься на теперішньому рівні, а саме 15%.

У проекті ПКУ знято питання щодо можливості оподаткування вартості орденів, медалей, знаків, кубків та інших цінних подарунків. Їх вартість не включається до оподатковуваного доходу.

Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу: <…>

Цитата. Вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань, конкурсів, а також цінних дарунків таким особам, якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 5.1.38 розділ IV ПКУ)

Податкова знижка

Зазнала коригувань і стаття, присвячена податковому кредиту або по-новому - податковій знижці (далі - ПЗ). Розпочнемо із того, що нарешті вирішено питання, до якої ж зарплати застосовувати ПЗ: до зменшеної на соцвнески чи ні. Причому дочекались не просто рішення, а позитивного рішення. У п. 6.3 розділу IV ПКУ чітко зазначено, що платник має право зменшити оподатковуваний дохід, визначений з урахуванням п. 4.6 розділу IV. Простіше кажучи, ті, які реалізуватимуть право на ПЗ, записують у рядку 1 Розділу 1 додатка 2 оподатковувану зарплату, тобто без соцвнесків мінус ПЗ.

У намірах законотворців відкоригувати і витрати, які дозволено включати до податкової знижки:

  • суму коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям. Наразі її розмір має перевищувати 2%, але не більше 5% від суми загального оподатковуваного доходу звітного року платника податку. У ПКУ цей розмір складає не більше 4% від суми загального оподатковуваного доходу звітного року;
  • оплату допоміжних репродуктивних технологій (штучного запліднення), дозволено включити до податкової знижки у сумі, не більшій за третину зарплати звітного року.

Податкова соцпільга

Мабуть, найсуттєвішим моментом порядку надання податкової соціальної пільги (далі - ПСП) є намір змінити її розмір для платників податку, які мають дітей.

Якщо наразі на 150% ПСП мають право платники, у яких троє чи більше дітей віком до 18 років (у розрахунку на кожну таку дитину), то у проектах ПКУ передбачено дещо іншу норму: на 100% ПСП мають право платники, які утримують двоє чи більше дітей віком до 18 років (у розрахунку на кожну дитину).

Оподаткування дивідендів

На сьогоднішній день ставка для оподаткування дивідендів складає 15% (пп. 9.3.4 Закону про ПДФО). У проекті ПКУ, прийнятому 17.06.2010 р., ставка залишилась незмінною - 15%. А вже у проекті ПКУ, опублікованому в "Урядовому кур’єрі", зменшена до5 %. Приємно!

Цитата. Дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав - резидентом, що є юридичною особою, оподатковуються за ставкою, визначеною у пункті 7.2 статті 7 цього розділу (пп. 10.5.3 IV ПКУ, опублікованого в "Урядовому кур'єрі").

Як ви знаєте, роялті оподатковуються за правилами, встановленими для дивідендів (пп. 9.4.1 Закону про ПДФО). Але у проекті ПКУ законотворці не пішли на поступки, залишивши ставку податку для оподаткування роялті на рівні 15%.

Оподаткування операцій з продажу (обміну) нерухомості

В цьому питанні теж існують розбіжності у проектах ПКУ. Так, у проекті ПКУ, прийнятому 17.06.2010 р., не оподатковується дохід від продажу нерухомості (житлових будинків, квартир або їх частин, садових будинків), якщо продаж об’єктів відбувається не частіше одного разу на рік та його загальна площа не перевищує 100 квадратних метрів. Якщо площа нерухомості перевищує це обмеження, то частина доходу з перевищення оподатковується за ставкою в розмірі 1%. Діючими нормами Закону про ПДФО встановлені такі ж правила продажу нерухомості.

На відміну від вищезгаданих норм, у проекті ПКУ, опублікованому в "Урядовому кур’єрі", обмеження у 100 квадратних метрів відсутнє. Тобто незалежно від площі об’єкта нерухомості, дохід від його продажу не оподатковується (якщо продаж відбувається не частіше одного разу на рік).

Дохід від продажу протягом року більше ніж одного з об’єктів нерухомості оподатковується за ставкою 5%.

Планується змінити і систему оподаткування обміну об’єктами нерухомого майна. На сьогоднішній день, при їх обміні кожна сторона договору міни сплачує 50 % податку з доходів, розрахованого за правилами продажу.

У проекті ПКУ, прийнятому 17.06.2010 р., оподаткування міни виглядає так:

  • не оподатковується, якщо площа нерухомості не перевищує 100 квадратних метрів, і обмін відбувається не частіше одного разу на рік;
  • оподатковується за ставкою 1%, якщо площа об'єкта нерухомості понад 100 квадратних метрів (пропорційно сумі перевищення площі), і обмін відбувається не частіше одного разу на рік;
  • оподатковується за ставкою 5%, при обміні протягом звітного податкового року більш ніж одного з об’єктів нерухомості.

У проекті ПКУ, опублікованому в "Урядовому кур’єрі", передбачено наступне оподаткування операцій міни:

  • не оподатковується (незалежно від площі об’єкта), якщо обмін об’єктами нерухомості відбувається не частіше одного разу на рік;
  • оподатковується за ставкою 5% при обміні протягом звітного податкового року більш ніж одного з об’єктів нерухомості.

Оподаткування операцій з продажу (обміну) рухомого майна

Аналогічна картина з оподаткування операцій з продажу й обміну рухомого майна. Наразі, доход від продажу такого майна оподатковується за ставкою 15%. Виключення - продаж одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу на рік, які оподатковуються за ставкою 1%. В свою чергу, обмін рухомого майна оподатковується у розмірі 50 % від суми податку, розрахованого із застосуванням ставки 15%.

У проекті ПКУ, прийнятому 17.06.2010 р., передбачено єдину ставку для операцій з продажу і обміну рухомого майна - 15% (як виключення - операції з продажу одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу на рік, які оподатковуються за ставкою 1%).

У проекті ПКУ, опублікованому в "Урядовому кур’єрі", для операцій з продажу й обміну такого майна передбачена ставка у розмірі 5%. У разі продажу одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу на рік, такий дохід оподатковується за нульовою ставкою.

Оподаткування процентів на депозитному (поточному) рахунку

Вже довгий час точаться дискусії щодо можливості оподаткування таких доходів.

У проекті ПКУ, прийнятому 17.06.2010 р., можливість їх оподаткування відкладена до 1 січня 2013 р. (як, до речі, і у Законі про ПДФО). У свою чергу, у проекті ПКУ, опублікованому в "Урядовому кур’єрі", цей момент не прописаний, тим самим відкладена можливість оподаткування таких доходів на невизначений час.

Тарас Шарий,
Компанія "Дінай" від 20 серпня 2010 р.

Использование материала в любой форме
возможно только с письменного разрешения
Компании "Динай", www.dinai.com.






Технологическая поддержка - Activemedia LLC
© 2002-2009, ЦРБТ. Все права защищены. Никакая часть материалов не может быть воспроизведена или использована другим способом в любой форме без письменного согласия лиц, которые имеют авторские права. Взгляды, изложенные в материалах авторов, могут не совпадать со взглядами Центра развития бизнес-технологий.