VlasnaSprava.info
Начальная страницаВеб-ресурсыКарта сайтаОбратная связь
ПартнёрыО проекте
Українською
Àâãóñò 19, 2017, Ñóááîòà
ФИНАНСИРОВАНИЕ БИЗНЕСА БИЗНЕС от А до Я БИЗНЕС-ОБУЧЕНИЕ ОБЪЯВЛЕНИЯ БИЗНЕС-ПЛАНЫ РЕКЛАМА КНИГИ ПОДПИСКА ИЗДАНИЙ  
 

Пресс-релизы

Обзор прессы

Календарь предпринимателя

Продажа бизнеса

Мониторинг законодательства

Каталоги

Бизнес-инструменты

Интернет-конференции

Актуальное интервью

Интересная информация

Вопросы-ответы

поиск по сайту  
 
Логин  
   
  Пароль  
 
  зарегистрироваться
забыли пароль?
Мониторинг законодательства  »  Налоговый кодекс. Авторские консультации Компании "Динай"  »  Налоговые ошибки и их последствия   Версия для печати
Налоговые ошибки и их последствия

* Материал предоставлен на языке оригинала

Поступово оговтуючись від шоку, викликаного прийняттям Податкового кодексу (далі - Кодекс), країна приступила до його вивчення.

Однак, поринаючи у вивчення податкових новел, не варто недооцінювати важливість питання відповідальності платника податків за вчинення податкових правопорушень.

Загалом, у Кодексі переглянуто розміри штрафних санкцій, введено нові штрафи (наприклад, за несплату платником податків - фізичною особою сум єдиного податку в порядку та у строки, визначені законодавчим актом, передбачено штраф у розмірі 50% ставки податку), змінено принцип нарахування деяких штрафів (наприклад, за заниження податкового зобов’язання, завищення бюджетного відшкодування або від’ємного значення суми ПДВ).

Зокрема, якщо Закон N 2181 передбачав нарахування штрафу в залежності від часу порушення (10% суми недоплати за кожний податковий період, починаючи з податкового періоду, на який припадає вчинення порушення, але не більше 50%), то згідно з положеннями Кодексу штраф прив’язано до суми донарахування і становить: 25% суми при першому вчиненні порушення, 50% суми за вчинення порушення повторно протягом 1095 днів і 75% вищевказаної суми за вчинення порушення втретє та більше протягом 1095 днів.

Слід звернути увагу також на штраф за завищення від’ємного значення об’єкту оподаткування (п. 123.1 Кодексу).

Зазначимо, що у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.

Після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання, встановлених Кодексом, на суму податкового боргу, як і раніше, нараховуватиметься пеня із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, проте підхід до її нарахування дещо змінюється.

Так, окрім нинідіючих випадків, пеня нараховуватиметься на донарахування за період з моменту вчинення порушення до моменту його виявлення, а також за період адміністративного та/або судового оскарження.

Однак у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) також скасовується.

Незмінним залишилося правило, згідно з яким у разі самостійного виявлення платником податків факту заниження податкового зобов'язання та його погашення до початку перевірки контролюючим органом, пеня не нараховується.

Це правило не застосовується, якщо:

 • платник податків не подає податкову декларацію за період, протягом якого відбулося таке заниження;
 • судом встановлено вчинення злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.

Крім того, пеня не нараховується:

 • протягом строку прийняття спадщини на грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавців (п. 99.1 Кодексу);
 • на суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах при виконанні документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах (п. 108.1 Кодексу).

Окрім того, перехідні положення Кодексу містять ряд цікавинок, яким також варто приділити увагу, а саме:

 • штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію (п. 5 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу);
 • не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому і третьому календарних кварталах 2011 року (п. 6 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу);
 • штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення (п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу).

Зауважимо, що Кодекс передбачає можливість відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, яка підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.

Зокрема, платник податків має право на відшкодування збитків та немайнової шкоди, завданих органом державної податкової служби внаслідок неправомірного застосування арешту його майна, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених органам державної податкової служби, згідно із законом. Рішення про таке відшкодування приймається судом (п. 94.13 Кодексу).

Що ж стосується кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків та зборів, то бажаючим її уникнути достатньо буде лише до притягнення до кримінальної відповідальності сплатити податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувати шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Нагадаємо, що до 01.01.2011 року звільнення від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків було можливе за умови, що особа вчинила такі дії вперше, і лише в тому випадку, якщо загальна сума платежів, які не надійшли до бюджету, склала менше 5 тисяч установленого законодавством неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (в даному випадку розмір НМДГ дорівнює податковій соціальній пільзі).

З набранням чинності відповідними змінами до Кримінального кодексу України, передбаченими ЗУ N 2756-VI від 02.12.2010 р., умова щодо вчинення дій вперше та розміру завданої шкоди не висувається.

Наведемо для ознайомлення таблицю, що містить основні види податкових правопорушень, із зазначенням санкцій за їх вчинення.


п/п

Вид порушення

Санкція

Стаття
Податко-вого
кодексу

1.

Порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) в органах державної податкової служби

Ст. 117

а)

неподання у строки та у випадках, передбачених Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі державної податкової служби, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених Кодексом

 • штраф на самозайнятих осіб - 170 грн.;
 • у разі неусунення таких порушень або повторно протягом року - 340 грн.;
 • на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність - 510 грн.;
 • у разі неусунення таких порушень або повторно протягом року - 1020 грн.

Ст. 117.1

б)

порушення платником податків, що виробляють спирт етиловий (коньячний, плодовий), алкогольні напої та тютюнові вироби, вимог щодо обов’язкової реєстрації як платника акцизного податку органами державної податкової служби за місцем державної реєстрації таких суб’єктів у п’ятиденний строк з дня отримання ліцензії на виробництво

 • штраф 1700 грн.

Ст. 117.2

2.

Порушення строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття банківських рахунків

Ст. 118

а)

неподання банками або іншими фінансовими установами відповідним органам державної податкової служби в установлений статтею 69 Кодексу строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків

 • штраф 340 грн. за кожний випадок неподання або затримки

Ст. 118.1

б)

здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби

 • штраф 10% суми усіх операцій за весь період до отримання такого повідомлення, здійснених з використанням таких рахунків (крім операцій з перерахування коштів до бюджетів або державних цільових фондів), але не менш як 850 грн.

Ст. 118.2

в)

неповідомлення фізичними особами-підприємцями та особами, що проводять незалежну професійну діяльність, про свій статус банку або іншій фінансовій установі при відкритті рахунку

 • штраф 340 грн. за кожний випадок неповідомлення

Ст. 118.3

3.

Порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків

Ст. 119

а)

неподання або порушення порядку подання платником податків інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, передбаченого Кодексом

 • штраф 85 грн.;
 • повторно протягом року - 170 грн.

Ст. 119.1

б)

неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку

 • штраф 510 грн.;
 • повторно протягом року - 1020 грн.

Ст. 119.2

в)

оформлення документів, які містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків, або з використанням недостовірного реєстраційного номера облікової картки платника податків, крім випадків, визначених пунктом 119.2 цієї статті

 • штраф 170 грн.

Ст. 119.3

4.

Неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності

Ст. 120

а)

неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків)

 • штраф 170 грн. за кожне неподання або несвоєчасне подання.
 • повторно протягом року - 1020 грн. за кожне неподання або несвоєчасне подання

Ст. 120.1

неподання платником податків - фізичною особою декларації чи включення до неї перекручених (недостовірних) даних про суми одержаних доходів, понесених витрат та якщо такі дії платника призвели до заниження суми оподатковуваного доходу

 • штраф 25 % від різниці між заниженою сумою податкового зобов’язання і сумою, визначеною податковим органом

Ст. 120.1.1

б)

невиконання платником податків вимог, передбачених абзацом другим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності

 • штрафу 5 % від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов’язання (недоплати)*

(*При самостійному донарахуванні суми податкових зобов’язань інші штрафи, передбачені главою 11 Кодексу, не застосовуються)

Ст. 120.2

5.

Порушення встановлених законодавством строків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи

Ст. 121

а)

незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених Кодексом

 • штраф 510 грн.;
 • повторно протягом року - 1020 грн.

Ст. 121.1

6.

Порушення правил застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою - підприємцем

Ст. 122

а)

несплата (неперерахування) платником податків - фізичною особою сум єдиного податку в порядку та у строки, визначені законодавчим актом

 • штраф 50%ставок податку, встановлених для фізичних осіб - платників єдиного податку, визначених законодавчим актом

Ст. 122.1

7.

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання

Ст. 123

а)

самостійне визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Кодексу

 • штраф 25% суми нарахованого податкового зобов’язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість;
 • повторно протягом 1095 днів – 50% вищевказаної суми;
 • протягом 1095 днів втретє та більше – 75 % вищевказаної суми;

Ст. 123.1

б)

використання платником податків (його посадовими особами) сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору (обов’язкового платежу) додатково до штрафів, передбачених пунктом 123.1 цієї статті

 • стягнення до бюджету суми податків, зборів (обов’язкових платежів), що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги.

Увага! Сплата штрафу не звільняє від відповідальності за умисне ухилення від оподаткування

Ст. 123.2

8.

Відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди органу державної податкової служби

Ст. 124

а)

відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов’язковим згідно з Кодексом

 • штраф в розмірі вартості відчуженого майна

Ст. 124.1

9.

Порушення порядку отримання та використання торгового патенту

Ст. 125

а)

 порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого підпунктами 267.6.1 - 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Кодексу

 • штраф у розмірі збору на один календарний місяць (для діяльності у сфері розваг - у розмірі збору на один квартал)

Ст. 125.1

б)

здійснення діяльності, передбаченої статтею 267 Кодексу, без отримання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого підпунктами 267.6.4 - 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Кодексу (крім діяльності у сфері розваг)

 • штраф у подвійному розмірі збору за весь період здійснення такої діяльності, але не менше подвійного його розміру за один місяць

 

в)

здійснення реалізації товарів, визначених пунктом 267.2 статті 267 Кодексу, без отримання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку його отримання та використання, передбаченого підпунктами 267.6.4 - 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Кодексу

 • штраф у п’ятикратному розмірі збору за весь період здійснення такої діяльності, але не менше п’ятикратного його розміру за рік

 

г)

здійснення торговельної діяльності без придбання короткотермінового патенту або з порушенням порядку його отримання та використання, передбаченого підпунктами 267.6.4 - 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Кодексу

 • штраф у подвійному розмірі збору за весь строк такої діяльності

 

д)

здійснення діяльності у сфері розваг, передбаченої статтею 267 Кодексу, без отримання відповідного торгового патенту або з порушенням порядку його використання, передбаченого підпунктами 267.6.4 і 267.6.5 пункту 267.6 статті 267 Кодексу

 • штраф у восьмикратному розмірі збору за весь період здійснення такої діяльності, але не менше восьмикратного його розміру за один квартал

 

е)

несплата (неперерахування) суб’єктом господарювання сум збору за здійснення деяких видів підприємницької діяльності, зазначених у підпункті 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу в порядку та у строки, визначені Кодексом

 • штрафу 50% ставок збору, встановлених статтею 267 Кодексу

 

10.

Порушення правил сплати (перерахування) податків

Ст. 126

 

Несплата суми самостійно визначеного грошового зобов’язання протягом строків, визначених Кодексом

 • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - 10% погашеної суми податкового боргу;
 • при затримці більше 30 календарних днів – 20% вищевказаної суми

Ст. 126.1

11.

Порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати

Ст. 127

а)

ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків

 • штраф 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету
 • повторно протягом 1095 днів - штраф 50% вищезазначеної суми;
 • втретє та більше протягом 1095 днів – штраф 75% вищезазначеної суми

Ст. 127.1

12.

Неподання або подання з порушенням строку банками чи іншими фінансовими установами податкової інформації органам державної податкової служби

Ст. 128

а)

неподання або подання податкової інформації банками чи іншими фінансовими установами з порушенням строку, визначеного Кодексом, органам державної податкової служби

 • штраф - 170 грн.;
 • повторно протягом року - 340 грн.

Ст. 128.1

Анна Скуміна,
Компанія "Дінай" від 10 січня 2011 р.

Використання матеріалу у будь-якій формі
можливе лише з посиланням на Компанію "Дінай"
та її сайт www.dinai.com .
Технологическая поддержка - Activemedia LLC
© 2002-2009, ЦРБТ. Все права защищены. Никакая часть материалов не может быть воспроизведена или использована другим способом в любой форме без письменного согласия лиц, которые имеют авторские права. Взгляды, изложенные в материалах авторов, могут не совпадать со взглядами Центра развития бизнес-технологий.