VlasnaSprava.info

Головна сторінкаВеб-ресурсиМапа сайтуЗворотній зв'язок
ПартнериПро проект
Русский
Áåðåçåíü 23, 2017, ×åòâåð
ФІНАНСУВАННЯ БІЗНЕСУ БІЗНЕС від А до Я БІЗНЕС-НАВЧАННЯ ОГОЛОШЕННЯ БІЗНЕС-ПЛАНИ РЕКЛАМА КНИГИ ПЕРЕДПЛАТА ВИДАНЬ  
 

Прес-релізи

Огляд преси

Календар підприємця

Продаж бізнесу

Моніторинг законодавства

Довідники

Бізнес-інструменти

Інтернет-конференціі

Актуальне інтерв'ю

Цікава інформація

Запитання-відповіді

Форум

Енциклопедія підприємця

VlasnaSprava Блог

Виставки

пошук по сайту  
 
Логін  
   
  Пароль  
 
  зареєструватися
забули пароль?
Моніторинг законодавства  »  Оподаткування та бухгалтерський облік. Щотижневий огляд. 12– 18 листопада   Версія для друку
 
Оподаткування та бухгалтерський облік. Щотижневий огляд. 12– 18 листопада
 
 

АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК

Введено акцизний податок на бензол та метанол

Нормотворці віднесли до підакцизних товарів бензол сирий кам’яновугільний та метанол технічний (метиловий спирт), які використовуються як компоненти моторних палив, встановивши для них ставки акцизного податку у розмірі 250 та, відповідно, 400 євро за 1000 кг.

При цьому, встановлено особливості оподаткування зазначених речовин в якості сировини для хімічної промисловості. Передбачено, що бензол та метанол, можуть бути реалізовані як сировина для виробництва в хімічній промисловості за нульовою ставкою акцизного податку. Ввезення зазначених речовин з цією ж метою здійснюється без сплати акцизного податку.

У обох випадках органи ДПС будуть контролювати цільове використання реалізованих або ввезених бензолу та метанолу.

------------------------

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на речовини, які використовуються як компоненти моторних палив" (N 5471-VI від 06.11.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 212 від 09.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 10.11.2012 р.

ЕМІСІЯ КАЗНАЧЕЙСЬКИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ

Емісія казначейських зобов’язань: неузгодженності законодавства

Нормотворці вирішили усунути певні колізії законодавства шляхом коригування деяких положень ЗУ "Про депозитарну систему України" (N 5178-VI від 06.07.2012 р.). Так, встановлено, що на казначейські зобов’язання України не поширюється норма, відповідно до якої емітенти цінних паперів під час здійснення емісії цінних паперів можуть обирати лише бездокументарну форму їх існування. Зазначені коригування повністю відповідають діючому ЗУ "Про цінні папери та фондовий ринок" (N 3480-IV від 23.02.2006 р.), статтею 11 якого встановлено, що казначейські зобов'язання України розміщуються як у документарній, так і у бездокументарній формі.

Крім цього було дозволено у певних випадках укладати договори про обслуговування емісії цінних паперів також і з НБУ (в даний час укладати такі договори треба виключно з Національним депозитарієм України).

------------------------

Закон України "Про внесення змін до пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про депозитарну систему України" щодо казначейських зобов’язань України" (N 5431-VI від 16.10.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 213 від 10.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 11.11.2012 р.

БУХОБЛІК БЮДЖЕТНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Дещо змінилися вимоги до претендентів на посаду головного бухгалтера бюджетної установи

Відбулись зміни в Типовому положенні про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженому постановою КМУ N 59 від 26.01.2011 р. (далі – Типове положення).

Розглянемо найсуттєвіші нововведення.

1. Врегульовано питання щодо обов’язків по веденню бухгалтерського обліку тоді, коли в бюджетній організації не створюється бухгалтерська служба. За таких умов до спеціаліста, який буде виконувати обов’язки бухгалтерської служби, будуть поширюватись вимоги, як до головного бухгалтера, визначені Типовим положенням.

2. Дещо змінились вимоги до професійно-кваліфікаційного рівня особи, що претендує на посаду головного бухгалтера в бюджетній установі:

- головний бухгалтер бюджетної установи, якій підпорядковані інші бюджетні установи, повинен мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста; стаж роботи за фахом 5 років (тепер - незалежно від того, державна це служба чи ні) та досвід роботи на керівних посадах не менш як 3 роки (раніше такий досвід також був потрібний, але не було вказано конкретної кількості років);

- головний бухгалтер бюджетної установи, якій не підпорядковані інші бюджетні установи, повинен мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста; стаж роботи за фахом 3 роки та досвід роботи на керівних посадах не менш як 2 роки (цей строк також раніше не було встановлено).

3. З'явились вимоги до спеціаліста, що виконує обов’язки бухгалтерської служби. Він повинен мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста та стаж роботи за фахом не менш як 3 роки або за рівнем бакалавра, молодшого спеціаліста та стаж роботи за фахом не менш як 5 років.

Інші вимоги до головних бухгалтерів бюджетних установ (знання відповідних нормативних актів, основних принципів роботи на комп'ютері та відповідних програмних засобів) залишилися незмінними.

Але залишилось з'ясувати, чи стосуються ці зміни головних бухгалтерів бюджетної сфери, що вже працюють на своїх посадах.

У свій час, коли було прийнято Типове положення, теж виникало аналогічне питання. Тоді Державне казначейство України роз'яснило, що норми Типового положення поширюються на головних бухгалтерів бюджетних установ, які призначені на посаду з дати набрання чинності цим документом (лист N 17-04/856-4424 від 29.03.2011 р.). Звідси можна зробити висновок, що і зміни, внесені до Типового положення, будуть розповсюджуватися на осіб, що влаштовуватимуться головними бухгалтерами з 09.11.2012 р. (дата набрання чинності даних змін).

------------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2011 р. N 59" (N 1022 від 07.11.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур’єр" N 206 від 09.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 09.11.2012 р.

ОЦІНКА МАЙНА

Непогашена судимість завадить стати оцінювачем

Відповідно до останніх змін до ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (N 2658-III від 12.07.2001 р.) оцінювачем не може бути особа, яка має непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, або на яку протягом останнього року накладалося адмінстягнення за вчинення корупційного правопорушення. З метою реалізації зазначеної норми було вирішено дещо відкоригувати Порядок реєстрації фізосіб (оцінювачів) та зобов’язати бажаючих займатися оціночною діяльністю надавати до Фонду держмайна повідомлення (форма встановлена Фондом) про наявність/відсутність непогашеної судимості, адмінстягнення тощо (у складі інших документів, передбачених для реєстрації оцінювачів).

Несвоєчасне подання вищезазначеного повідомлення, неінформування Фонду щодо непогашеної або незнятої судимості, або про накладення адмінстягнення за вчинення корупційного правопорушення, стануть підставою для анулювання свідоцтва про реєстрацію у Держреєстрі оцінювачів.

Крім цього змінами передбачено, що копію кваліфікаційного свідоцтва оцінювача (також подається до Фонду з метою реєстрації оцінювача) нотаріально посвідчувати не потрібно.

------------------------

Наказ Фонду державного майна України "Про внесення змін до Порядку реєстрації фізичних осіб (оцінювачів) у Державному реєстрі оцінювачів" (N 3678 від 19.10.2012 р.)

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2012 р. за N 1858/22170 та набирає чинності з дня офіційного опублікування

ТАРИФИ

Передбачаються зміни до законодавства щодо встановлення тарифів

На розгляд до Верховної Ради України надійшов законопроект, ініціатором якого виступив народний депутат П. Корж ("Партія регіонів"), яким передбачається внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів). В пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що з прийняттям нового Закону "Про ціни та ціноутворення" (N 5007-VI від 21.06.2012 р.) виникла правова прогалина у регулюванні повноважень органів державної влади в частині встановлення цін і тарифів на електроенергію та природний газ для комунально-побутових потреб населення, адже цим новим законом встановлено, що державна цінова політика у сфері діяльності суб'єктів природних монополій реалізується відповідно до законодавства про природні монополії, однак постачання електричної енергії та природного газу не відноситься до діяльності у сфері природних монополій, а відноситься до суміжних ринків.

Таким чином, щоб усунути дану прогалину, законопроектом пропонується закріпити за НКРЕ повноваження встановлювати ціни та тарифи, зокрема, на:

- на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб;

- на природний газ, що використовується для потреб населення;

- на товарний природний газ власного видобутку для суб'єктів господарювання, визначених у статті 10 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (N 2467-VI від 08.07.2010 р.).

Проект передбачає внесення змін до Законів України "Про електроенергетику" (N 575/97-ВР від 16.10.97 р.), "Про засади функціонування ринку природного газу" (N 2467-VI від 08.07.2010 р.) та "Про ціни і ціноутворення" (N 5007-VI від 21.06.2012 р.).

У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів)" (N 11410 від 08.11.2012 р.)

РЕКВІЗИТИ РАХУНКІВ

До уваги великих платників податків! Змінилися реквізити для сплати податків

З 12 листопада 2012 року змінилися реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів від великих платників податків. Про це повідомила Окружна державна податкова служба з обслуговування таких платників на сайті ДПС.

Нагадаємо, що згідно з п. 64.7 ПКУ переліки великих платників податків щорічно затверджуються ДПС. Так, Реєстр великих платників податків на 2012 рік міститься у додатку до наказу N 4 від 14.09.2011 р., на 2013 рік – до наказу N 837 від 17.09.2012 р.

За уточненим переліком рахунків пропонується звертатися до відділу обліку та звітності Центрального офісу за адресою: м. Київ, вул. Леваневського, 2, кім. 206 – 207.

Інформацію щодо нових рахунків для м. Києва розміщено у довідково-правових системах "Дінай":

"Дінай:Гросбух" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

"Дінай:ЗЕДексперт" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

"Дінай:Професіонал" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація для бухгалтера / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

КАЛЕЙДОСКОП ІНШИХ НОВИН

НБУ

- затвердив зміни до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності (постанова N 428 від 17.10.2012 р.);

Мінфін

- прийняв Порядок формування Реєстру великих платників податків та затвердив зміни до Порядку обліку платників податків і зборів (наказ N 986 від 11.09.2012 р.).

АНОНС ПОДІЙ НАСТУПНОГО ТИЖНЯ

Що нам принесе наступний тиждень

1. Наступного тижня почне застосовуватися новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Нагадаємо, що прийнятий він був ще 13 квітня 2012 року, але набрати чинності мав через шість місяців з дня його опублікування (за винятком деяких положень).

Наступного тижня – це зрозуміло, а от коли саме?

Офіційна публікація нового КПК відбулася 19 травня 2012 р. ("Голос України" N 90-91). Відповідно, датою набуття чинності має бути 19 листопада 2012 р. Принаймні, саме таку дату ми отримуємо, якщо починати відрахування саме З ДНЯ опублікування, як сказано в самому Кодексі (за такий підхід, висловився, наприклад, Мін’юст у своєму листі N 12523-0-33-12/10.2 від 10.10.2012 р.).

Але разом з тим існує й інша думка щодо дати набрання чинності КПК. Багато спеціалістів вважають, що застосовувати нові правила треба з 00 годин 20 листопада. Зокрема, таку позицію зі своїми аргументами висловила Рада суддів (http://www.court.gov.ua/20426/).

До речі, на сайті Верховної Ради ще донедавна було вказано саме 19 листопада, але тепер інформація зовсім відсутня. Напевно, й Рада зайшла в глухий кут, тим самим показавши, наскільки в нашій країні неврегульоване навіть таке елементарне питання, як обчислення строків набрання чинності нормативними актами. Невже це так важко – прописати однозначні та зрозумілі правила, однакові для всіх документів? Рахуємо "з дня" чи "після дня"? З 00 годин, чи з 24 годин? Аби надалі не виникало таких ситуацій, коли навіть державні органи мають кожен свою окрему думку щодо дати початку застосування одного й того ж документу.

Як це не кумедно (чи сумно?), але наразі багато з тих, чия робота безпосередньо пов’язана із застосуванням норм КПК, вважають за доцільне взагалі уникнути хоча б складання процесуальних документів протягом 19 листопада, аби не потрапити у законодавчу халепу.

Матеріал підготовлено Компанією "Дінай",
www.dinai.com

Відтворення матеріалу у будь-якій формі
повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"

 
 
 

Повернутися






Технологічна підтримка - Activemedia LLC
© 2002-2010, ЦРБТ. Всi права застережено. Жодна частина матерiалiв не може бути вiдтворена чи використана iншим способом у будь-якiй формi без письмової згоди осiб, якi мають авторськi права. Погляди, викладенi у матерiалах авторiв, можуть не збiгатися з поглядами Центру розвитку бiзнес-технологiй.